Czwartek, 13 czerwca 2024

Skąd mam wiedzieć, czy mój samochód wymaga regulacji pochylenia kół?

6 listopada 2021

Skąd mam wiedzieć, czy mój pojazd wymaga regulacji pochylenia kół?

Jeśli czujesz, że Twój pojazd przechyla się na boki podczas jazdy po drodze, lub jeśli występują zauważalne wibracje w kierownicy, prawdopodobnie koła Twojego pojazdu wymagają diagnostyki i regulacji pochylenia. Ustawienie zbieżności kół jest ważną częścią konserwacji pojazdu i pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

SKĄD MAM WIEDZIEĆ, ŻE MÓJ POJAZD WYMAGA REGULACJI KĄTA POCHYLENIA KÓŁ?

Jeśli kierownica zostanie obrócona w jedną stronę od położenia środkowego, a pojazd nadal porusza się po linii prostej, czas na regulację pochylenia kół. Ten sam werdykt dotyczy sytuacji, gdy kierownica znajduje się w pozycji środkowej, a pojazd nie chce jechać prosto.

Poza tym, jednym ze wskaźników złego pochylenia kół jest nierównomierne zużycie opon, ale o tym więcej poniżej.

DLACZEGO REGULUJĘ POCHYLENIE KÓŁ?

Pamiętaj, że im dłużej jeździsz samochodem bez zbieżności, tym więcej szkód wyrządzisz zawieszeniu i układowi kierowniczemu.

Ponadto, jeżeli pochylenie kół nie zostanie skorygowane, żywotność opon może ulec znacznemu skróceniu. Opony są zaprojektowane w taki sposób, że tylko pewna ich część styka się z nawierzchnią. Samochód z niecentrycznym pochyleniem kół ustawia opony pod niewłaściwym kątem, co oznacza, że właściwa część opony nie może prawidłowo stykać się z nawierzchnią. Taki samochód będzie zużywał opony nieregularnie i dużo wcześniej niż się spodziewamy, co oznacza, że będziesz musiał wymieniać je znacznie częściej niż zwykle.

OSZCZĘDNOŚĆ OPON, OSZCZĘDNOŚĆ PALIWA

Oszczędność paliwa to kolejny powód, dla którego warto zwracać uwagę na pochylenie kół swojego pojazdu. Jeżeli opony toczą się po drodze pod niewłaściwym kątem, napotykają większy opór, przez co pojazd pracuje ciężej, zużywając więcej paliwa.

Regularne sprawdzanie pochylenia kół pojazdu to świetny sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa i prawidłowej jazdy. Oczywiście, będzie to kosztować, ale pozwoli zaoszczędzić na kosztach nowych opon i dodatkowego paliwa w przyszłości.

Źródło: https://zap-online.ru/info/obsluzhivanie-avtomobiley/kak-ponyat-nuzhno-li-delat-shod-razval-v-avtomobile

02.08.2019, 1776 wyświetleń.