Środa, 24 lipca 2024

Co zrobić w przypadku przebicia dwóch kół jednocześnie?

21 października 2021

Co zrobić w przypadku przebicia dwóch kół jednocześnie?

Przebicie kilku kół podczas długiej podróży to poważny problem. Aby uniknąć czekania na lawetę przez wiele godzin, oto kilka sposobów na wyjście z kłopotliwej sytuacji.

Rozważ raczej przebicie bieżnika opony niż przecięcie boku. W tym drugim przypadku wyleczenie takiej "rany" w warunkach polowych jest bardzo problematyczne. A jeśli cięcie jest duże, jest to absolutnie niemożliwe. Można oczywiście oddać opony do rzemieślników, którzy specjalizują się w takich naprawach. Zlikwidują nacięcia poprzez założenie specjalnych łat. Należy jednak pamiętać, że uszkodzonych linek nie da się naprawić w żadnym warsztacie. Dlatego istnieje ryzyko, że naprawiona opona może po prostu wybuchnąć pod obciążeniem. Konsekwencje mogą być śmiertelne, dlatego opony z bocznym przecięciem lepiej od razu wyrzucić.

Z drugiej strony, przebicia w części bieżnika dwóch opon mogą być naprawione.

Woda i powietrze

Po wymianie jednej przebitej opony na zapasową lub założeniu koła zapasowego, można teraz usunąć przebicie w drugiej oponie. Aby to zrobić, trzeba go zdjąć i nadmuchać, a następnie zalać wodą, aby zobaczyć, skąd pochodzi powietrze. W ten sposób można zlokalizować przebicie.

Jeśli zauważysz, że z opony wystaje śruba samogwintująca, nie wyciągaj jej. Wręcz przeciwnie, trzeba go delikatnie wepchnąć jeszcze głębiej. Oczywiście powietrze nadal będzie uciekać z opony, ale dzięki temu pozbędziemy się dziury w oponie i będziemy mogli przejechać kilkanaście kilometrów do warsztatu oponiarskiego.

Jeśli w oponie nadal jest dziura po "wbitym" gwoździu, można ją tymczasowo zatkać śrubą. Śrubę można wyjąć np. z wkładki do bagażnika, wykładziny bagażnika lub zderzaka.

Zestaw naprawczy

Zabierz ze sobą zestaw do naprawy opon, jeśli wybierasz się w dalszą podróż - można go kupić w każdym salonie samochodowym. Jest dość prosty w obsłudze. Jeśli nie wiesz jak, instrukcja dołączona do zestawu jest przydatnym źródłem informacji. Cóż, jeśli masz opaskę uciskową i klej, ale nie masz "igły" do naprawy opony, można ją zastąpić zwykłym śrubokrętem.

Magia może

Puszka z uszczelniaczem przydaje się do szybkiej naprawy przebić. Jest w stanie uszczelnić przecieki powietrza o średnicy do 4,5 mm. Jego zasada działania jest bardzo prosta. Mieszanka, wydostając się z powietrzem przez przebicie, tworzy rodzaj korka, który zatrzymuje przeciek powietrza.

10.12.2019, 1219 wyświetleń.