Środa, 24 lipca 2024

Co niszczy lakier?

4 maja 2021

Nowoczesne samochody są wystarczająco mocne i mają nadwozia, które są odporne na rdzę nawet przez ponad 10 lat. Niestety, lakier karoserii pojazdu nie jest tak trwały i wymaga regularnej konserwacji.

Lakier

Lakier samochodowy jest w rzeczywistości bardzo, bardzo delikatny i wrażliwy na agresywne środowisko. Samochody są narażone na działanie różnych substancji, które mogą uszkodzić lakier. A jeśli nie zadbasz o niego, to wcześniej czy później, na skutek uszkodzenia lakieru, wewnętrzna warstwa obróbki karoseriizostanie uszkodzona, co ostatecznie doprowadzi do korozji samochodu. Co zatem niszczy lakier? Wiosną i latem kierowcy często borykają się z problemem przyklejania się owadów do karoserii samochodu. Niestety takie zabrudzenie jest bardzo trudne do zmywania nawet na przedniej szybie przy użyciu specjalnego środka chemicznego. Niektóre owady wydzielają bardzo niebezpieczne kwasy, które mogą powodować korozję lakieru karoserii. Jeśli w samochodzie utknęły owady, należy je jak najszybciej zmyć. Nie radzimy samodzielnie usuwać owadów z lakieru. Zwłaszcza jeśli zanieczyszczenie owadami nie jest świeże. Lepiej jest udać się na myjnię samochodową, gdzie specjaliści przeprowadzą skuteczne czyszczenie karoserii bez ryzyka uszkodzenia lakieru karoserii.

Żywica lub soki drzew mogą przylgnąć do lakieru samochodu. Niestety żywica lub soki drzew mogą silnie przylegać do karoserii i konieczne są środki chemiczne, aby usunąć zanieczyszczenie. Dodatkowo, nawet jeśli usuniesz żywicę lub sok z drzew, ich skład chemiczny może wchodzić w interakcje z lakierem pokrywającym samochód. W wyniku reakcji chemicznej soki drzew mogą pozostawić plamy, których nie można usunąć w zwykły sposób. Aby usunąć takie plamy, wymagana jest specjalna pielęgnacja. Na przykład polerowanie lub obróbka gliną.

Kiedy zimą śnieg jest puszysty i miękki, nie stanowi zagrożenia dla samochodu. Jednak gdy śnieg zmieni się w twardy lód, może to stanowić problem dla farby. Kawałki lodu ślizgające się po karoserii mogą również porysować lakier.

Pilęgnacja

Karoseria składa się z kilku elementów, z których każdy wymaga starannej pielęgnacji przy pomocy specjalnych kosmetyków samochodowych. Aby uzyskać estetyczny wygląd lakieru przez długi czas, konieczne jest stosowanie wysokiej jakości szamponów, past, a także w razie potrzeby dodatkowych środków. Wielu właścicieli samochodów błędnie uważa, że do umycia samochodu wystarczy gąbka i woda. Niemożliwe jest prawidłowe oczyszczenie samochodu z brudu drogowego, drobnych cząstek asfaltu, a także soli drogowej zimą. W tym celu istnieją specjalne produkty do pielęgnacji lakieru samochodowego, z których każdy ma swój własny cel i spełnia określone funkcje.

Aby zapewnić wysokiej jakości pielęgnację lakieru samochodowego, musimy skorzystać z dobrego szamponu samochodowego - dzięki specjalnemu składowi nie tylko dokładnie wyczyści lakier, ale także zapewni mu ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, pojawianiem się drobnych pęknięcia i występowanie korozji. Woda po prostu zmyje wierzchnią warstwę brudu, pozostawiając smugi i zacieki. Pod względem składu szampony samochodowe są dwojakiego rodzaju - do mycia ręcznego i bezkontaktowego.

Stosowanie lakierów odgrywa ważną rolę w pielęgnacji lakieru samochodowego. Środek jest nakładany cienką warstwą na lakier i zabezpiecza karoserię przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi, negatywnym wpływem środowiska (w tym promieniowaniem ultrafioletowym), a także szybko odświeża wygląd lakieru nawet używanych samochodów. Dzięki niemu zderzak, błotniki i inne elementy karoserii pozostają chronione przez długi czas, świeże i zadbane, z pięknym błyszczącym połyskiem.