Piątek, 1 marca 2024

Biegi szkolne są tańsze dla kierowców EV

27 listopada 2022

Share

  • Facebook
  • Twitter

Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez Citroen UK, rodziny posiadające samochody elektryczne mogą na jednym ładowaniu pokonać nawet dwa pełne tygodnie szkolnych tras.

Przed wrześniowym powrotem do szkół przeprowadzono ankietę wśród 2 000 rodziców, z której wynika, że średnia długość trasy szkolnej wynosi 10,4 mili (5,2 mili w każdą stronę).

Przy zasięgu 219 mil potwierdzonym certyfikatem WLTP rodzice jeżdżący Citroenem e-C4 EV mogą na jednym ładowaniu przejechać nawet 20 szkolnych tras, oszczędzając przy tym ponad 26 funtów.

W przypadku ładowania przez noc za pomocą domowego gniazdka o mocy 7,4 kW w ramach taryfy elektrycznej EV, pojedyncze ładowanie e-C4 Electric może kosztować zaledwie 3,75 GBP, podczas gdy w przypadku standardowej taryfy to samo ładowanie będzie kosztować 14 GBP.

Pokonanie tego samego dystansu porównywalnym C4 napędzanym benzyną kosztowałoby 30,12 funtów, co oznacza, że rodzice mogą zaoszczędzić do 26,37 funtów co dwa tygodnie.

Badania wykazały również, że rodzice odwożą swoje dzieci do szkoły średnio 3,5 raza w tygodniu, a resztę przejazdów wykonują transportem publicznym, podwożąc je od innych rodziców, chodząc pieszo i jeżdżąc na rowerze.

Mimo, że przeciętna trasa do szkoły wynosi 10,4 mili, 7% respondentów stwierdziło, że musi pokonać ponad 30 mil w czasie jazdy do szkoły.

Citroen zapytał również, czy emisja spalin przez pojazdy poza szkołą jest problemem dla rodziców. Jak można się było spodziewać, 19% rodziców stwierdziło, że są mocno zaniepokojeni, a 41% było nieco zaniepokojonych.

Poprzednie badania przeprowadzone w Londynie wykazały, że dzieci są narażone na pięć razy większe zanieczyszczenie powietrza podczas biegu szkolnego niż wtedy, gdy są w szkole.

"Wykonywanie biegu do szkoły samochodem elektrycznym nie tylko zmniejsza lokalne zanieczyszczenie powietrza, ale także pomaga rodzinom zaoszczędzić na codziennych kosztach eksploatacji - powiedział Eurig Druce, Dyrektor Zarządzający Citroen UK.