Piątek, 1 marca 2024

Rolls-Royce'a "Latająca Dama" na nowo zaprojektowana

1 maja 2022

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

Kultowa figurka Spirit of Ecstasy została przeprojektowana dla najbardziej aerodynamicznego Rolls-Royce'a w historii.

Opływowa maskotka będzie zdobić maskę nadchodzącego, w pełni elektrycznego Spectre, 111 lat po tym, jak została po raz pierwszy zarejestrowana jako własność intelektualna Rolls-Royce'a.

Figurka została przemodelowana i ma niższą, bardziej dynamiczną postawę, co znacznie przybliża ją do rysunków jej pierwotnego twórcy, ilustratora i rzeźbiarza Charlesa Sykesa.

Nowa Spirit of Ecstasy ma 82,73 mm wysokości, podczas gdy jej poprzedniczka mierzyła 100,01 mm. Jej szaty, które unoszą się za nią w ślizgu - często, lecz błędnie, określane jako "skrzydła" - zostały subtelnie zmienione, aby nadać im bardziej aerodynamiczny i realistyczny kształt.

Najbardziej widoczną zmianą jest jej postawa. Poprzednio stała ze złączonymi stopami, prostymi nogami i pochylona w talii. Teraz jest prawdziwą boginią prędkości, wystawioną na wiatr, z jedną nogą wysuniętą do przodu, ciałem pochylonym nisko i wzrokiem skierowanym przed siebie.

Zmiany te przyniosły korzyści zarówno praktyczne, jak i stylistyczne, przyczyniając się do niezwykłych właściwości aerodynamicznych Spectre. Najwcześniejsze prototypy Spectre mają współczynnik oporu powietrza (cd) wynoszący zaledwie 0,26, co czyni go najbardziej aerodynamicznym Rolls-Royce'em, jakiego kiedykolwiek stworzono.

"Spirit of Ecstasy jest najsłynniejszą i najbardziej pożądaną maskotką motoryzacyjną na świecie" - powiedział Torsten Müller-Ötvös, Dyrektor Generalny Rolls-Royce Motor Cars.

"Jest ona czymś więcej niż tylko symbolem, jest ucieleśnieniem naszej marki, a także nieustannym źródłem inspiracji i dumy dla marki i jej klientów.

"Podobnie jak nasza marka, Rolls-Royce zawsze podążał z duchem czasu, pozostając wiernym swojej naturze i charakterowi. W swojej nowej formie jest bardziej opływowa i pełna gracji niż kiedykolwiek wcześniej - to idealny emblemat dla najbardziej aerodynamicznego Rolls-Royce'a, jaki kiedykolwiek powstał, i ozdoba dziobu naszej śmiałej, elektrycznej przyszłości."