Czwartek, 13 czerwca 2024

Właściciele pojazdów elektrycznych zachęcani są do wyboru właściwych opon na wymianę

7 października 2021

Share

  • Facebook
  • Twitter

Właściciele pojazdów elektrycznych (EV) powinni zwracać szczególną uwagę na opony, które wybierają, gdy oryginały wymagają wymiany, ostrzega TyreSafe.

Jak radzi brytyjska organizacja charytatywna zajmująca się bezpieczeństwem drogowym, coraz częściej montowane opony są zaprojektowane specjalnie do użytku w pojazdach elektrycznych i mogą znacznie różnić się od "normalnych" opon, z którymi kierowcy są zaznajomieni.

Zamontowanie niewłaściwego typu opony może skutkować utratą zasięgu, dodatkowym hałasem, przyspieszonym zużyciem i ryzykiem awarii podczas jazdy, co może doprowadzić do poważnego wypadku.

TyreSafe opublikowało szczegółowe porady dla właścicieli pojazdów elektrycznych w sekcji "O oponach" na swojej stronie internetowej, tyresafe.org.

Cztery powody, dla których prawidłowe opony do pojazdów elektrycznych mają znaczenie

Istnieje wiele czynników, które są ważne przy wyborze właściwej opony, a które producent pojazdu uwzględnił już podczas fabrycznego montażu oryginalnych opon.

  1. Waga pojazdu jest tylko jednym z nich, ponieważ wpływa na ciśnienie powietrza wymagane do utrzymania opony w optymalnym kształcie, sztywność ściany bocznej, a nawet części środkowej. Pojazdy elektryczne są dobrze znane z tego, że są cięższe od swoich odpowiedników benzynowych lub wysokoprężnych, dlatego właściciel musi być świadomy nośności opony, kiedy konieczna jest jej wymiana, a także utrzymywać zalecane ciśnienie w oponie przez cały czas.
  2. Kolejną kwestią jest wpływ, jaki wybór opony może mieć na zasięg pojazdu elektrycznego, ze względu na jej "opór toczenia". Opony powinny mieć jak najmniejsze opory toczenia, jednak, jak zawsze, należy zachować równowagę, ponieważ przyczepność jest kluczowa dla bezpieczeństwa podczas hamowania. Minimalizacja oporów toczenia przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej przyczepności wydaje się sprzecznym wymogiem, ale jest to kluczowa cecha użytkowa dla pojazdów elektrycznych, zapewniająca maksymalny zasięg.
  3. Opona musi być również wytrzymała, ponieważ pojazdy elektryczne wytwarzają maksymalną moc podczas postoju. Stawia to wysokie wymagania mieszance gumowej, która musi składać się z odpowiedniej mieszanki składników i mieć właściwy wzór bieżnika, aby zapewnić żywotność porównywalną z pojazdami benzynowymi lub wysokoprężnymi.
  4. Poziom hałasu wytwarzanego przez oponę podczas jazdy po nawierzchni drogi to kolejny przykład możliwych adaptacji, które mogą sprawić, że opony do pojazdów elektrycznych będą się różnić od opon do pojazdów z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Ponieważ silniki pojazdów elektrycznych generują bardzo niski poziom hałasu, cicha praca w kabinie jest jedną z największych zalet tych samochodów, którą łatwo można zepsuć, wybierając niewłaściwą oponę.

"Opony to niezwykle zaawansowana technologia, którą zbyt często uznajemy za pewnik" - powiedział Stuart Jackson z TyreSafe.

"Wybór opon podobnych do siebie pozwoli właścicielom EV w pełni korzystać z rewolucji samochodów elektrycznych i zmniejszyć ryzyko wypadku".