Środa, 24 lipca 2024

Kierowcy nadal są obciążani zbyt wysokimi opłatami na stacjach benzynowych

25 lutego 2023

Share

  • Facebook
  • Twitter

Te Święta Bożego Narodzenia mają być najdroższe w historii na drogach z benzyną i olejem napędowym zarówno w rekordowych cenach na okres świąteczny.

Benzyna jest obecnie sprzedawany za średnio 152.96p za litr, który jest 7p więcej niż to było na 22 grudnia 2021 (145.66p), według RAC.

Diesel, jednak, jest szokujące 27p droższe na forecourts narodu niż to było rok temu (148.95p) na 175.75p, który był wcześniej najdroższe Boże Narodzenie w historii dla kierowców.

Zbiornik benzyny dla rodziny jadącej do rodziny i przyjaciół kosztuje teraz prawie 4 funty więcej przy 84 funtach niż w zeszłe święta (80 funtów). Dla tych, którzy podróżują w samochodach z silnikiem Diesla jest jeszcze gorzej z tankowania teraz kosztuje prawie £ 97 - prawie £ 15 więcej niż w zeszłym roku (£ 82).

Ale niepokojące jest to, że te święta nie powinny być bolesne dla kieszeni kierowców tak bardzo, jak to jest, ponieważ cena hurtowa benzyny spadła do zaledwie 106p za litr - taka sama cena była o tej porze w zeszłym roku.

A jeszcze bardziej niepokojące jest to, że tegoroczna cena zawiera rządową obniżkę opłaty paliwowej o 5p, która została wprowadzona w marcu, aby złagodzić ból związany z rosnącymi cenami paliw spowodowanymi inwazją Rosji na Ukrainę.

Hurtowa cena oleju napędowego spadła do 126p za litr, co jest tylko o 14p droższe niż tuż przed ostatnimi świętami (112p).

RAC wylicza, że średnia cena benzyny powinna wynosić około 138p - 15p taniej niż w rzeczywistości, a oleju napędowego około 160p za litr - 13p taniej niż obecnie.

"Wielka czwórka supermarketów, która dominuje w sprzedaży detalicznej paliw w Wielkiej Brytanii, stanowczo odmówiła znacznego obniżenia cen w swoich stacjach benzynowych, aby odzwierciedlić to, co się stało ze znaczną obniżką cen hurtowych paliw, z której korzystają" - powiedział rzecznik RAC ds. paliw Simon Williams.

"Mamy teraz dziwaczną sytuację, w której wielu mniejszych niezależnych detalistów pobiera za swoje paliwo znacznie mniej niż supermarkety".

"Wzywamy supermarkety do właściwego obniżenia cen benzyny i oleju napędowego, aby dać kierowcom prezent świąteczny, na który zasługują".