Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Koniec z tanim ubezpieczeniem samochodu dla kobiet kierowców

5 kwietnia 2022

Udostępnij Facebook Twitter

Orzeczenie Unii Europejskiej w sprawie przepisów dotyczących równości płci położy kres niszowemu rynkowi ubezpieczeń, który oferuje tańsze ubezpieczenia samochodowe dla kobiet kierowców. Uznano, że obecna praktyka oferowania obniżonych składek dla kobiet-kierowców jest sprzeczna z przepisami.

Obecnie powszechną praktyką w branży ubezpieczeń komunikacyjnych jest oferowanie kobietom niższych składek niż mężczyznom. Wynika to z faktu, że statystycznie kobiety-kierowcy są mniej narażone na wypadki niż mężczyźni, a jeśli już dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, odszkodowania są zwykle niższe, ponieważ prędkość pojazdu nie jest tak duża.

Juliane Kokott, rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, stwierdziła, że obecna praktyka jest sprzeczna z prawodawstwem UE w zakresie równości szans i dyskryminacji. Decyzja sądu oznacza koniec tańszych ubezpieczeń komunikacyjnych dla kobiet-kierowców.

Statystyki doprowadziły do tego, że wiele firm ubezpieczeniowych działa na rynku tylko dla kobiet, a ubezpieczyciele tacy jak Shiela's Wheels i Diamond oferują preferencyjne oferty tanich ubezpieczeń samochodowych dla kobiet kierowców.

Konserwatywny poseł do Parlamentu Europejskiego, Ashley Fox, powiedział, że cały ten pomysł to "szaleństwo", a decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie tylko oznacza koniec tańszych ubezpieczeń samochodowych dla kobiet, ale także zagraża wielu miejscom pracy w branży. Jego zdaniem korzystne składki nie wynikają z dyskryminacyjnych decyzji, ale z rzetelnych faktów. Kobiety ulegają mniejszej liczbie wypadków niż mężczyźni i dlatego mniej kosztują firmy ubezpieczeniowe.

Zaleca się także, by kobiety szukające tanich ubezpieczeń rozejrzały się po Internecie, gdyż często znajdą tam lepsze oferty.