Piątek, 1 marca 2024

Roadkill: Liczba ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii wśród dzikich zwierząt

30 stycznia 2022

Udostępnij Facebook Twitter

Sześć borsuków, pięć bażantów i pięć jeży jest przejeżdżanych na brytyjskich drogach KAŻDEGO dnia - wynika z nowego raportu GoCompare.

Małe ssaki są najczęściej potrącanymi zwierzętami na naszych drogach (8,580 rocznie), następnie ptaki (4,652) i duże ssaki, takie jak jelenie (1,000).

Płazy (72 rocznie) i gady (18) są niżej na liście, jednak są one rzadziej zgłaszane.

Top 15 najczęściej zgłaszanych zwierząt potrąconych na brytyjskich drogach

Na najdłuższej drodze w Wielkiej Brytanii, A1, odnotowano najwyższy odsetek ofiar śmiertelnych, a jelenie znalazły się na szczycie listy zwierząt-ofiar.

Pomimo tego, że M271 jest jedną z najkrótszych autostrad w Wielkiej Brytanii, tuż obok Southampton, odnotowano największy wzrost liczby ofiar wśród zwierząt - o 6,82% w porównaniu z poprzednimi latami.

Top 10 najgorszych dróg pod względem wypadków z udziałem zwierząt

    A1, 7.65%M6, 7.24% A1(M), 6.94%A419/A417, 6.18%A19/A168, 5.24%A66, 4.24%M62, 4.06%M1, 3.35%A64, 3.06%M4, 2.94%

GoCompare stworzyło również ranking obszarów o największej liczbie zgłoszonych incydentów drogowych z udziałem zwierząt w całej Wielkiej Brytanii, z południem na czele.

15 regionów z największą liczbą ofiar śmiertelnych w Wielkiej Brytanii

Lipiec jest zdecydowanie najbardziej zabójczym z letnich miesięcy. Spośród 14 649 zgłoszonych zgonów w ciągu roku, 3 519 z nich miało miejsce w lipcu.

W sumie w miesiącach letnich odnotowuje się więcej zgonów zwierząt na drogach w porównaniu z jakąkolwiek inną porą roku.

Dzień 6 lipca został uznany za najtragiczniejszy w historii pod względem ofiar śmiertelnych na drogach - tylko w tym dniu odnotowano 329 ofiar.

Na przeciwległym końcu skali, w grudniu odnotowano najmniejszą liczbę ofiar śmiertelnych wśród zwierząt - 401 ofiar śmiertelnych wśród zwierząt w okresie świątecznym.

Miesiące z NAJWYŻSZĄ liczbą ofiar śmiertelnych na drogach

"Potrącenie jakiegokolwiek zwierzęcia może być traumatycznym przeżyciem dla każdego kierowcy" - powiedział Ryan Fulthorpe, ekspert ds. samochodów w GoCompare.

"Upewnij się, że jesteś świadomy zasad, których należy przestrzegać. Psy i zwierzęta gospodarskie są prawnie wymagane do zgłoszenia, jeśli są zaangażowane w kolizję, martwe lub ranne.

"Podczas jazdy należy zwracać uwagę na znaki drogowe, które ostrzegają przed obszarami z dużą populacją zwierząt i zachować szczególną ostrożność podczas jazdy o świcie i o zmierzchu, ze względu na ograniczoną widoczność i dzikie zwierzęta (takie jak jelenie), które są bardziej aktywne w tych porach. "Zachowaj czujność i odpowiednio zmień prędkość. W nocy ważne jest, aby używać reflektorów we właściwy sposób, aby zwiększyć widoczność dzikich zwierząt na drodze. Zachowaj szczególną czujność na drogach wiejskich".

Jeśli uderzysz w zwierzę, oto pięciostopniowa lista kontrolna Ryana podsumowująca, co kierowcy powinni zrobić dalej:

    Postaraj się zachować spokój i bezpiecznie przeciągnij się w bezpieczne miejsce. Włącz swoje światła awaryjne.Przed opuszczeniem pojazdu upewnij się, że wszyscy są w porządku i sprawdź, czy nie ma nadjeżdżającego ruchu lub innych niebezpieczeństw.Jeśli poniosłeś szkody, upewnij się, że skontaktujesz się ze służbami ratunkowymi pod numerem 101 lub swoim dostawcą awarii, w zależności od zakresu uszkodzeń.Jeśli zdecydujesz się pomóc rannemu zwierzęciu, zrób to z najwyższą ostrożnością, nie narażaj siebie ani innych na drodze na ryzyko. Obserwuj zwierzę, aby ocenić, jak bardzo jest ranne. Zbliżając się do zwierzęcia, zachowaj ostrożność przed odwetem z powodu strachu przed nim. Po zgłoszeniu tego faktu, Twój prawny obowiązek jest spełniony, jednak możesz zadzwonić do RSPCA po poradę, jeśli chcesz pomóc zwierzęciu dalej. Gdy jest to bezpieczne, poinformuj swojego ubezpieczyciela, jeśli dojdzie do kolizji, ponieważ będą oni potrzebować szczegółów, aby móc pokryć koszty wszelkich uszkodzeń Twojego samochodu.