Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ostatni Vauxhall Astra zjeżdża z linii produkcyjnej w Ellesmere Port

30 czerwca 2022

Share

  • Facebook
  • Twitter

Ostatni wyprodukowany w Wielkiej Brytanii Vauxhall Astra zjechał z linii produkcyjnej w Ellesmere Port, kończąc serię, w której od 1981 roku wyprodukowano ponad cztery miliony modeli.

Od początku 2023 roku, zakład w Cheshire będzie produkował Vauxhall Combo-e i jego rodzeństwo elektryczne vany, Citroën ë-Berlingo i Peugeot e-Partner - część zobowiązania Vauxhall do przejścia na sprzedaż wyłącznie EV od 2028 roku.

Ostatnim zbudowanym Vauxhallem była Astra Sport Tourer SRi Nav w kolorze czerwonym z manualną skrzynią biegów. Całkowicie nowa Astra będzie teraz budowana w zakładach Opla w Rüsselsheim w Niemczech.

"W ciągu ostatnich 60 lat Ellesmere Port stał się jedną z wielkich brytyjskich fabryk samochodowych, produkując jedne z najbardziej popularnych samochodów na drogach na przestrzeni pokoleń" - powiedział Paul Willcox, dyrektor zarządzający Vauxhall i starszy wiceprezes w Stellantis.

"Wraz z zamknięciem jednej epoki, czekamy teraz na zupełnie nową elektryczną erę w Ellesmere, przy czym zakład ten stanie się pierwszym zakładem Stellantis produkującym wyłącznie pojazdy elektryczne".

"Vauxhall szybko zmierza ku elektrycznej przyszłości i cieszę się, że następna generacja pojazdów elektrycznych Vauxhall będzie produkowana w Wielkiej Brytanii".

Ellesmere Port został otwarty w 1962 roku i przez lata budował małe/średnie pojazdy Vauxhall/Opel, zaczynając od Vauxhall Viva. W sumie z linii produkcyjnej zjechało około 5,2 mln pojazdów.

Firma macierzysta Vauxhall, Stellantis, zainwestowała w zakład 100 milionów funtów, aby wesprzeć jego transformację w pierwszy z zakładów firmy produkujący wyłącznie pojazdy elektryczne.