Czwartek, 13 czerwca 2024

Proste wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas zimowej pogody

27 marca 2023

Share

  • Facebook
  • Twitter

GEM Motoring Assist, organizacja zajmująca się bezpieczeństwem drogowym i awariami, wzywa kierowców do zachowania szczególnej ostrożności, ponieważ w Wielkiej Brytanii panuje coraz bardziej mroźna pogoda.

Podróże drogowe są trudniejsze i bardziej zdradliwe, gdy na drogach jest lód, mgła lub pada śnieg, więc GEM zachęca kierowców do planowania z wyprzedzeniem i gotowości do przełożenia podróży, jeśli to konieczne.

Dla tych, którzy będą musieli podróżować, oto kilka prostych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, które zmniejszą ryzyko, opóźnienie i trudności - oraz pozwolą uniknąć dodatkowego obciążenia dla służb ratunkowych i firm zajmujących się usuwaniem awarii, które w zimowej pogodzie mogą być w pełni sił.

  • Nie prowadź samochodu, jeśli naprawdę nie musisz. Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie kłopotów związanych z warunkami zimowymi jest przełożenie podróży.
  • Jeśli jednak musisz jechać, upewnij się, że Twój samochód jest odpowiednio wyposażony do prawdopodobnych warunków. Jeśli bowiem dojdzie do awarii, najprawdopodobniej będziesz musiał dłużej czekać na przybycie pomocy. Dlatego zrób zimowy przegląd swojego samochodu - lub przynajmniej upewnij się, że akumulator jest w najlepszym możliwym stanie.
  • Słuchaj informacji o pogodzie i odpowiednio planuj swoje podróże.
  • Przed wyjazdem upewnij się, że przednia szyba i wszystkie inne okna są całkowicie oczyszczone ze śniegu i lodu. Przetrzyj też dobrze światła i tablicę rejestracyjną.
  • Przygotuj zestaw niezbędnych rzeczy do zabrania ze sobą, w tym łopatę, w pełni naładowany telefon komórkowy, latarkę, skrobaczkę do lodu, jedzenie, wodę, przewody do skakania, apteczkę, ciepłe ubrania i zapas piasku lub żwiru, aby pomóc w utrzymaniu przyczepności, jeśli koła się kręcą.
  • W warunkach zimowych należy zmniejszyć prędkość, zostawić dużo miejsca między sobą a pojazdem poprzedzającym, zostawić miejsce dla pługów śnieżnych i ciężarówek z piaskiem oraz być przygotowanym na nagłe, gwałtowne pogorszenie warunków.
  • Pamiętaj, że jazda w takich warunkach to ciężka praca. Prawdopodobnie zmęczysz się znacznie szybciej niż w mniej wymagających warunkach. Dlatego zadbaj o przerwy w podróży.

"Warto mieć plan, który pozwoli Ci przełożyć podróż lub skorzystać z transportu publicznego. Zgódź się na zmianę terminu spotkania lub wizyty, jeśli nie jest to niezbędne" - powiedział szef GEM Neil Worth.

"W ten sposób unikniesz wielu potencjalnych kłopotów dla siebie i zapewnisz, że nie będziesz dodatkowo obciążać ekip ratunkowych i naprawczych, które z pewnością będą w pełni sił w nadchodzących dniach".