Czwartek, 13 czerwca 2024

Samochody elektryczne są prawie o 50% tańsze w eksploatacji od samochodów benzynowych

18 września 2021

 

Pojazdy elektryczne są prawie £1,000 tańsze w eksploatacji niż samochody benzynowe w ciągu roku, według nowych badań.

Dane pokazują, że średni koszt eksploatacji samochodu elektrycznego przez 12 miesięcy wynosi 1 091 funtów w porównaniu z 2 062 funtami za samochód konwencjonalny - różnica wynosi 971 funtów.

Koszty eksploatacji samochodów benzynowych są znacznie wyższe, ponieważ kierowcy tych pojazdów płacą średnio 640 funtów za ubezpieczenie samochodu i 1212 funtów za paliwo każdego roku.

Właściciele pojazdów benzynowych muszą również zazwyczaj wydać co najmniej 155 funtów rocznie na podatek drogowy, podczas gdy pojazdy elektryczne są z niego zwolnione.

Średnie koszty eksploatacji przez 12 miesięcy

Typ pojazdu Ubezpieczenie Paliwo MOT Podatek drogowy Razem
Elektryczny £583 £454 £55 £0 £1,091
Benzyna £640 £1,212 £55 £155 £2,062
Różnica -£57 -£759 £0 -£155 -£971

Roczny koszt jazdy samochodem elektrycznym spadł o 77 funtów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy (21 maja - 20 grudnia) w porównaniu z poprzednimi sześcioma miesiącami (20 czerwca - 20 listopada).

Spadek ten wynika z obniżenia kosztu ubezpieczenia pojazdów elektrycznych o 54 funty oraz obniżenia kosztów energii o 23 funty.

elektryczny samochód

Kierowcy samochodów elektrycznych mogą jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacji, jeśli przejdą na najtańszą dostępną składkę. Zazwyczaj kosztuje ona 489 funtów, co oznacza, że kierowcy mogą zaoszczędzić 93 funty, szukając lepszej oferty.

Pomimo znacznie niższych kosztów eksploatacji, cena pojazdów elektrycznych z góry jest punktem spornym dla wielu kierowców rozważających przejście z benzyny.

Używany samochód elektryczny jest zazwyczaj wart 22 813 funtów, w oparciu o średnią wartość pojazdów elektrycznych z danych dotyczących odnowienia ubezpieczenia.

Sugeruje to, że potrzeba ponad 20 lat, aby niższe koszty eksploatacji pokryły zakup pojazdu elektrycznego. Jednak kierowcy mogą być w stanie pokryć część ceny zakupu, wymieniając swój dotychczasowy pojazd.

"Popularność samochodów elektrycznych wciąż rośnie, ponieważ pojazdy te stanowią obecnie około jedną dziesiątą sprzedaży nowych samochodów" - powiedział Dan Hutson, szef działu ubezpieczeń komunikacyjnych.

"Kierowcy, którzy zdecydowali się na zmianę, z pewnością ucieszą się z naszych danych, które pokazują, że pojazdy elektryczne kosztują mniej więcej o połowę mniej niż ich benzynowe odpowiedniki.

"Kierowcy ci korzystają ze znacznych oszczędności na rachunkach za paliwo, ubezpieczeniach i podatkach, a także przyczyniają się do ochrony środowiska.

"Właściciele samochodów elektrycznych mogą zaoszczędzić jeszcze więcej na kosztach eksploatacji, jeśli rozejrzą się za najtańszą ofertą, gdy przyjdzie czas na odnowienie składki ubezpieczeniowej.

"Kierowcy ci mogą również pomyśleć o przejściu na nową taryfę dla pojazdów elektrycznych w zakresie energii domowej. Taryfy EV zostały zaprojektowane, aby pomóc zmotoryzowanym obniżyć rachunki za energię, dzięki temu, że ładowanie samochodów elektrycznych w nocy będzie tańsze."

Więcej informacji na: http://autokosmetykaopinie.pl