Piątek, 1 marca 2024

Zobacz i bądź widoczny na drogach tej zimy

22 listopada 2023

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

Według organizacji GEM Motoring Assist, zajmującej się zwalczaniem awarii i bezpieczeństwem ruchu drogowego, wskazówki zegarów cofnęły się, noce zbliżają się ku końcowi, a ryzyko kolizji drogowej osiąga swój szczyt.

W połączeniu z ulewnymi deszczami i silnymi wiatrami, których możemy się spodziewać o tej porze roku, oznacza to, że widoczność będzie ograniczona, a ludzie będą znacznie trudniejsi do zauważenia na ciemnych drogach.

GEM apeluje do wszystkich, aby upewnili się, że widzą - i są widoczni - podczas swoich podróży.

"To bardzo ważne, abyśmy wszyscy byli tak widoczni, jak to tylko możliwe i mogli wyraźnie widzieć innych na drodze" - mówi James Luckhurst, doradca GEM ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

"Połączenie prostych działań może zmniejszyć ryzyko dla kierowców i każdego, kogo mogą spotkać podczas podróży.

"Upewnienie się, że widzimy jak najwięcej poprzez czyszczenie szyb samochodowych, a także naszych okularów - i pomaganie innym widzieć nas poprzez włączanie świateł - pomoże nam wszystkim zachować bezpieczeństwo i będzie oznaczać, że robimy co w naszej mocy, aby inni wokół nas również byli bezpieczni".

Zmniejsz niebezpieczeństwo dzięki tym wskazówkom dotyczącym widoczności

Dla kierowców:

  • Wybierz bezpieczną opcję używania świateł. Pomogą one nie tylko dostrzec inne pojazdy i zagrożenia... ale także innym.
  • Gdy widoczność jest ograniczona, ważne jest, aby zwolnić, aby mieć więcej czasu na poradzenie sobie z zagrożeniami na drodze. Staraj się unikać gwałtownego hamowania, aby dać pojazdowi z tyłu czas na reakcję.
  • Oświetlenie przednie i tylne. Nie polegaj na automatycznych światłach, które mogą być niewystarczające i nie pomogą Ci dostrzec niczego na drodze. Włącz światła mijania i zadbaj o swoją widoczność.
  • Same światła do jazdy dziennej nie wystarczą, aby być dobrze widocznym dla nadjeżdżających pojazdów i innych użytkowników drogi, zwłaszcza we mgle lub na mokrej nawierzchni.
  • Skoncentruj się na drodze i wypatruj zagrożeń. Spodziewaj się nieoczekiwanego - szczególnie w przypadku dzieci podczas Halloween lub Bonfire Night.
  • Czyść okulary, szyby i reflektory. W ten sposób uzyskasz najlepszą możliwą widoczność drogi w świetle dziennym, o zmierzchu lub w ciemności.

Dla pieszych i rowerzystów:

  • Bycie widocznym dla innych powinno być Twoim priorytetem. Kolory fluorescencyjne pomagają być lepiej widocznym w ciągu dnia. Materiały odblaskowe zwiększają widoczność w warunkach słabego oświetlenia i w nocy.
  • Używanie świateł i odblasków na rowerach w nocy jest wymogiem prawnym: białe światło z przodu i czerwone światło z tyłu.