Piątek, 1 marca 2024

Miliony kierowców przestają jeździć zimą

26 stycznia 2023

Share

  • Facebook
  • Twitter

Jeden na pięciu kierowców całkowicie unika dróg w chłodniejszych miesiącach z powodu obaw związanych ze śliską nawierzchnią i ograniczoną widocznością.

Jednak obawy związane z prowadzeniem samochodu nie ograniczają się tylko do zimy - jedna trzecia (32 procent) dorosłych przyznaje, że nie lubi jeździć po ciemku przez cały rok.

21 procent kierowców stwierdziło, że najbardziej nie lubi jeździć po drogach wiejskich, a na drugim miejscu znalazły się autostrady (18 procent).

Podczas gdy 14 procent kierowców stwierdziło, że drogi w centrum miasta sprawiają, że czują się niepewnie, a 13 procent nienawidzi rond.

Badanie przeprowadzone na zlecenie Zego wśród 2 000 kierowców wykazało również, że 62 procent nie chciałoby być kierowcą dostawczym w okresie zimowym i świątecznym, zwłaszcza gdyby musieli jeździć w tak trudnych warunkach.

Prawie cztery na dziesięć (39 procent) planuje zrobić swoje zakupy świąteczne online w tym roku, aby uniknąć konieczności jazdy do sklepów w zimowej pogody.

Ogromna liczba 79 procent stwierdziła, że wypadki drogowe, których doświadczyli, zniechęciły ich do prowadzenia pojazdów w miesiącach zimowych, a ponad połowa stwierdziła, że jest bardziej ostrożna podczas jazdy w trudnych warunkach, takich jak ulewny deszcz lub śnieg.

"Interesujące jest to, że tak wiele osób nienawidzi jazdy w miesiącach zimowych" - powiedział Sten Saar, dyrektor generalny komercyjnego ubezpieczyciela komunikacyjnego.

"Z powodu okresu świątecznego na drogach jest więcej samochodów, co naturalnie oznacza, że jest więcej wypadków. Szczególnie warunki pogodowe nie pomagają.

"Ważne jest, aby zachować ostrożność o tej porze roku i pomyśleć o tych, którzy nie mają wyboru i muszą jeździć w takich warunkach ze względu na swoją pracę.

"Jesteśmy dumni, że ubezpieczamy kurierów, którzy zaopatrują nas i karmią przez całe ciemne miesiące, pracując w pracy, którą wielu z nas bałoby się wykonywać".