Czwartek, 13 czerwca 2024

Nowa benzyna E10 wprawia w zakłopotanie jedną czwartą kierowców

2 listopada 2021

Share

  • Facebook
  • Twitter

Jeden na czterech kierowców wciąż nie wie nic o nowym, bardziej ekologicznym paliwie dostępnym teraz na stacjach benzynowych - wynika z badań RAC.

Ponad jedna czwarta kierowców (27%) jeszcze nie sprawdziła, czy ich samochód jest kompatybilny z benzyną E10, która pojawi się na stacjach benzynowych w tym miesiącu, przy czym podobna część (24%) nie wie, że nowe paliwo jest wprowadzane w celu zastąpienia E5 jako standardowego gatunku benzyny bezołowiowej.

Mieszanka benzyny i etanolu, według rządu, E10 może zmniejszyć emisję CO2 w transporcie o 750 000 ton rocznie - co odpowiada usunięciu z dróg 350 000 samochodów. Stosowany etanol jest wytwarzany z materiałów takich jak zboża niskiej jakości, cukry i odpady drzewne.

Jednak niewielka liczba starszych pojazdów, w tym klasyczne samochody i niektóre z początku XXI wieku, nadal będą potrzebowały droższego paliwa E5 super bezołowiowego, dlatego też pozostaje ono jako opcja.

W samochodach niekompatybilnych z nowym paliwem może dojść do uszkodzenia silnika. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź, czy Twój pojazd może jeździć na benzynie E10, korzystając z prostego narzędzia internetowego przygotowanego przez rząd.

Wśród ankietowanych kierowców, którzy wiedzą, że ich główny samochód nie jest kompatybilny z nowym paliwem E10, największe obawy budzi wpływ kosztów tankowania benzyny bezołowiowej super, która może kosztować około 12 pensów więcej za litr niż standardowa benzyna bezołowiowa.

Około połowa (53%) obawia się znalezienia stacji benzynowych sprzedających benzynę bezołowiową E5, natomiast jedna piąta (20%) obawia się omyłkowego zatankowania benzyny E10.