Czwartek, 13 czerwca 2024

Nieuchronna śmierć ręcznego hamulca ręcznego

22 listopada 2023

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

Jak wynika z corocznego badania, zaledwie 9% nowych samochodów dostępnych w sprzedaży jest wyposażonych we wszechobecny niegdyś ręczny hamulec.

Badanie przeprowadzone przez CarGurus, najszybciej rozwijający się rynek motoryzacyjny w Wielkiej Brytanii do zakupów, kupna i sprzedaży używanych pojazdów, wykazało również, że nabywcy samochodów mają obecnie do wyboru o 61% mniej samochodów wyposażonych w ręczny hamulec ręczny w porównaniu do 2019 roku.

Marki, które oferują obecnie najwyższy odsetek modeli z ręcznym hamulcem ręcznym to Suzuki (71% - pięć z siedmiu modeli), Abarth (66% - dwa z trzech modeli), Dacia (50% - dwa z czterech modeli), Fiat (45% - pięć z 11 modeli) i SsangYong (40% - dwa z pięciu modeli).

Jednak żaden producent nie oferuje ręcznego hamulca ręcznego w całej swojej gamie, a odsetek modeli w sprzedaży z ręcznym hamulcem ręcznym spadł z 37% do 9%.

"Wygląda na to, że nadszedł czas na ręczny hamulec ręczny, ponieważ odsetek nowych samochodów wyposażonych w niego spada do pojedynczych cyfr" - powiedział Chris Knapman, dyrektor redakcyjny CarGurus UK.

"Ta niegdyś uniwersalna funkcja jest obecnie w dużej mierze zarezerwowana dla mniejszych i bardziej przystępnych cenowo samochodów z silnikiem benzynowym, w tym Kia Picanto i Mazda2".

"Rzeczywistość jest jednak taka, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że do końca dekady ręczny hamulec ręczny zniknie z samochodów głównego nurtu".

Chociaż elektroniczne hamulce ręczne zapewniają większą wygodę kierowcy dzięki automatycznej obsłudze i funkcjom utrzymywania na wzniesieniu, które ułatwiają ruszanie na wzniesieniu, istnieje kilka zalet ręcznych hamulców ręcznych, których niektórzy kierowcy mogą przegapić w nadchodzących latach.

W przypadku konieczności naprawy, ręczne hamulce ręczne są zazwyczaj tańsze w naprawie niż ich elektroniczne odpowiedniki - naprawa elektronicznego hamulca ręcznego może być nawet trzykrotnie droższa niż ręcznego hamulca ręcznego (220,37 GBP ręczny hamulec ręczny vs 665,98 GBP elektroniczny hamulec ręczny). Mają one również bardziej wyczuwalny, mechaniczny charakter, który preferują niektórzy kierowcy.