Niedziela, 19 maja 2024

Opony zimowe "nie są priorytetem" dla brytyjskich kierowców

26 stycznia 2023

Share

  • Facebook
  • Twitter

Zaledwie jeden na pięciu kierowców w Wielkiej Brytanii uważa, że wymiana opon na zimowe w ich samochodach jest ważna - wynika z nowych badań przeprowadzonych przez Audi UK.

Stosowanie opon zimowych jest obowiązkowe w miesiącach zimowych w wielu krajach i regionach Europy, ale w Wielkiej Brytanii nie ma prawnego wymogu ich zakładania.

Badanie - które zbiega się z Tygodniem Bezpieczeństwa Drogowego - wykazało jednak, że 61% brytyjskich kierowców nie planuje w tym roku zmiany opon na zimowe.

Dla 44% respondentów brak obowiązku prawnego był wystarczającym powodem, aby zrezygnować z dodatkowego bezpieczeństwa i ochrony, jakie oferują opony zimowe, podczas gdy wpływ na koszty bieżące związane z zakupem i utrzymaniem dodatkowego kompletu opon był kluczem w pracach dla 40% respondentów.

Dodatkowo, potencjalne trudności związane z przechowywaniem kół i/lub opon poza sezonem były główną przeszkodą dla 22% uczestników.

"Korzyści dla bezpieczeństwa wynikające ze stosowania kół i opon zimowych są znaczące w przypadku temperatur poniżej 7°C - regularnie obserwowanych w Wielkiej Brytanii w miarę upływu zimowych miesięcy" - mówi James Allitt z Audi UK.

"Nasze badania podkreślają błędne przekonania wśród brytyjskich kierowców na temat ich zalet, a także zrozumiałe obawy dotyczące kosztów i niedogodności związanych z posiadaniem, i mam nadzieję, że poszliśmy w pewnym stopniu w kierunku rozwiązania tych błędnych przekonań".

"Zasadniczo jednak jestem głęboko przekonany, że każdy kierowca, który jest w stanie dokonać zmiany na opony zimowe, nigdy nie będzie żałował, że to zrobił, gdy poczuje różnicę, jaką mogą one sprawić".