Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Toyota Mirai pokonuje barierę 1000 km zasięgu

4 października 2021

Share

  • Facebook
  • Twitter

Toyota Mirai pokonała ponad 1000 kilometrów - czyli 621 mil - na jednym baku paliwa, z łatwością bijąc poprzedni rekord długodystansowy dla pojazdu napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Podróż, podjęta we Francji podczas Paris de l'hydrogène - wystawy poświęconej wodorowi i odnawialnym źródłom energii - rozpoczęła się w Orly i objęła 1 003 kilometry dróg publicznych w regionach Loir-et-Cher i Indre-et-Loire, przy czym odległość i zużycie paliwa zostały potwierdzone przez niezależny organ.

Do napędu Mirai użyto ekologicznego wodoru, a całkowite zużycie paliwa wyniosło 0,55 kg/100km. Po zakończeniu wyzwania Mirai był tankowany w ciągu pięciu minut.

Poprzedni rekord zasięgu wodorowych ogniw paliwowych wynoszący 778 km (484 mile) został ustanowiony w maju 2021 r. przez samochód Hyundai Nexo.

"To niesamowity wynik, który osiągnęliśmy z nowym Mirai. Taki, który uosabia mentalność Toyoty Start Your Impossible, polegającą na przekraczaniu własnych granic. To nas napędza i udowodniliśmy to dzisiaj po raz kolejny" - powiedział Frank Marotte, dyrektor generalny Toyota France.

Nowy Mirai to pojazd elektryczny na ogniwa paliwowe drugiej generacji od Toyoty. Oferuje lepsze właściwości jezdne, wyższą wydajność paliwową, o 30 procent większy zasięg i cenę niższą o prawie 25 procent od poprzednika.

Zwiększona wydajność systemu ogniw paliwowych w połączeniu z większą o 1 kg pojemnością wodoru sprawia, że Mirai ma certyfikowany zasięg około 650 kilometrów (400 mil) w normalnych warunkach jazdy.

Chociaż 1000 km zostało przekroczone przez kierowców Toyoty, którzy przyjęli ekonomiczny styl jazdy, nie zastosowano żadnych technik, których nie można by zastosować w codziennej jeździe.