Piątek, 1 marca 2024

Sygnały dzwonka dla samochodów elektrycznych

5 kwietnia 2022

Udostępnij Facebook Twitter

Producenci twierdzą, że już niedługo będzie można wybrać dźwięk, jaki wydaje silnik samochodu, w taki sam prosty sposób, w jaki zmienia się dzwonek w telefonie komórkowym. HALOsonic jest pomysłem brytyjskiej firmy inżynierskiej, która twierdzi, że "hałas jest zły, dźwięk jest dobry". Ich system, za naciśnięciem jednego przycisku, pozwala sprawić, że samochód elektryczny lub hybrydowy będzie brzmiał tak, jakby miał pod maską silnik V6, V8 lub nawet V12.

Twierdzą, że jest to poważny projekt inżynierski, a nie geniusz dla zatroskanych ekologią chłopców wyścigowych przyszłości. Samochody elektryczne (lub EV), niektóre samochody dostosowane do indywidualnych potrzeb i hybrydy poruszają się bardzo cicho i często trudno je usłyszeć, gdy się zbliżają, jednak przepisy rządowe będą wymagać, aby wszystkie samochody (dostosowane do indywidualnych potrzeb lub inne) wydawały jakieś dźwięki ostrzegające pieszych o zbliżaniu się do nich.

Wyniki badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wskazują, że cicha praca pojazdów elektrycznych może prowadzić do wzrostu liczby wypadków z udziałem ludzi. Badanie przeprowadzone przez amerykańską Krajową Administrację Ruchu Drogowego (National Highway Traffic Administration) wykazało, że samochody elektryczne, hybrydowe i niestandardowe częściej brały udział w wypadkach, w których pojazd zwalniał, manewrował lub cofał.

Firma HALOsonic nie chce zwiększać zanieczyszczenia hałasem, ale zdaje sobie sprawę, że dla pieszych ważne jest, aby mogli wykryć zbliżający się samochód i stwierdzić, czy przyspiesza, czy zwalnia. Hałas samochodu nie stanowi problemu przy prędkości powyżej 30 mph, ponieważ hałas opon samochodu na drodze jest wystarczająco skuteczny, ale przy mniejszych prędkościach staje się istotnym czynnikiem.

Twórcy twierdzą, że docelowo właściciele samochodów elektrycznych i hybrydowych będą mogli używać dzwonka jako wyrazu własnej tożsamości, podobnie jak ma to miejsce w przypadku telefonów komórkowych. Obecnie trwają prace z muzykami nad stworzeniem nowych, indywidualnych dźwięków silnika na przyszłość.