Niedziela, 19 maja 2024

Renault dba o czyste powietrze w szkołach

29 października 2021

Share

  • Facebook
  • Twitter

Ponad połowa kierowców byłaby skłonna wybrać inną trasę podczas swoich regularnych dojazdów do pracy, gdyby oznaczało to unikanie i zmniejszanie zatorów przed szkołami - wynika z nowych danych.

Zatory te, które powodują, że pojazdy siedzą z włączonymi silnikami (tzw. jałowe obroty), są głównym czynnikiem przyczyniającym się do złej jakości powietrza - a ponad 8 500 szkół, przedszkoli i szkół wyższych w Anglii, Szkocji i Walii znajduje się na obszarach o niebezpiecznie wysokim poziomie zanieczyszczenia.

Wyniki badań, stanowiące najnowszą część kampanii Renault "Be Mindful, Don't Idle", ujawniły również, że jedna trzecia kierowców (37%) stwierdziła, że zna inną trasę, która nie wymaga przejeżdżania obok szkoły, natomiast 39% stwierdziło, że powodem rezygnacji z jazdy w inny sposób, aby ominąć szkołę, jest fakt, że jadą ustaloną trasą.

Pomimo poprawy jakości powietrza, jaką można by osiągnąć dzięki takiemu objazdowi, 62% kierowców, którzy mieli alternatywną trasę omijającą szkołę, stwierdziło, że nie korzystają z niej, ponieważ wydłuża ona czas podróży.

"Bądź rozważny, nie jedź na biegu jałowym

Silnik pracujący na biegu jałowym w każdej minucie emituje do atmosfery równowartość 150 balonów balonowych.

Renault stwierdziło, że jazda na biegu jałowym podczas dowozu i odwozu ze szkoły jest bardziej powszechna w miastach - 50,1% kierowców przyznaje się do takiego zachowania - w porównaniu z 12% na obszarach wiejskich. Ponad 28% osób spośród tych, które przyznały się do jazdy na biegu jałowym, stwierdziło, że pozostawiają silniki włączone przez 6-10 minut.

Renault jest pionierem w dziedzinie bezemisyjnych pojazdów elektrycznych i obecnie zajmuje pierwsze miejsce w Europie wśród producentów samochodów osobowych i dostawczych z napędem elektrycznym.

W 2020 r. sprzedało łącznie ponad 115 000 pojazdów elektrycznych na całym kontynencie, przy czym Zoe E-Tech 100% electric stał się najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym (sprzedaż ponad 100 000 sztuk).

Oferta samochodów zelektryfikowanych została poszerzona o modele Renault Captur i Mégane Sport Tourer E-Tech z napędem hybrydowym plug-in, a także Clio, Captur i zupełnie nową hybrydę Arkana E-Tech.