Niedziela, 19 maja 2024

Wielki weekendowy wypad na Platynowy Jubileusz

30 lipca 2022

Share

  • Facebook
  • Twitter

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez RAC Breakdown, w wyjątkowo długi jubileuszowy weekend kierowcy odbędą około 19,5 miliona wakacyjnych podróży samochodem.

Według badania przeprowadzonego wśród 1 460 kierowców, którzy planują podróż, w piątek (3 czerwca) odbędzie się około 3,6 miliona wycieczek.

Następnym dniem o największym natężeniu ruchu będzie czwartek (3,3 mln), a następnie sobota i środa poprzedzająca święta (2,6 mln każdego dnia).

Dodatkowe 5 mln osób będzie korzystać z samochodów w pewnym momencie w ciągu pięciu dni, zwiększając ogólną liczbę samochodów zapychających drogi.

Eksperci transportowi INRIX przewidują, że warunki drogowe mogą być najgorsze w godzinach porannych w czasie świąt bankowych i radzą kierowcom, aby wyruszyli jak najwcześniej lub opóźnili swoje podróże do późniejszych godzin, aby ominąć korki.

Z badań przeprowadzonych przez RAC wynika, że ponad jedna trzecia kierowców (37%) planuje pozostać w pobliżu domu w czasie świąt bankowych, zamiast jechać na znaczną odległość, a 11% z nich twierdzi, że nie będzie jeździć daleko ze względu na wysokie ceny paliwa, które w zeszłym tygodniu pobiły kolejne rekordy.

Jedna czwarta (26%) twierdzi, że wyruszy na wycieczkę samochodem tylko wtedy, gdy pogoda okaże się dobra.

RAC przypomina kierowcom, aby sprawdzili swoje pojazdy przed wyruszeniem w drogę, po tym jak przeprowadzone przez nią badania wykazały, że mniej niż jedna piąta (17%) przyznaje, że zawsze sprawdza takie rzeczy jak olej, płyn chłodzący i opony przed długą podróżą, a prawie jedna czwarta (23%) nigdy tego nie robi. Pozostała część - 59% - twierdzi, że sprawdza swoje samochody tylko przed niektórymi podróżami.

"Najlepszym sposobem dla kierowców, aby uniknąć awarii w tym tygodniu jest sprawdzenie swoich pojazdów przed wyruszeniem w drogę - jednak nasze badania pokazują, że mniej niż jedna piąta robi to rutynowo" - powiedział rzecznik RAC ds. ruchu drogowego Rod Dennis.

"Upewnienie się, że olej, płyn chłodzący i płyn do mycia szyb są na odpowiednim poziomie zajmuje zaledwie kilka minut, podobnie jak upewnienie się, że opony nie są uszkodzone i są odpowiednio napompowane. Odrobina troski może sprawić, że różnica między prostą podróżą a tą, w której doszło do awarii."