Niedziela, 19 maja 2024

Kierowcy posiadający psy nie stawiają na pierwszym miejscu bezpieczeństwa

27 listopada 2022

Share

  • Facebook
  • Twitter

Nowe badania ujawniły, że brytyjscy miłośnicy psów wydają ponad 4000 funtów rocznie na swojego pupila, ale tylko połowa bezpiecznie zabezpiecza swojego psa podczas każdej podróży samochodem.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Psa, który przypada 26 sierpnia, Skoda - we współpracy z BorrowMyDoggy (krajową organizacją łączącą właścicieli psów z zaufanymi lokalnymi osobami, które pomagają w opiece nad ich psami) - podkreśla, jak proste rozwiązania mogą pomóc w zapewnieniu psom bezpieczeństwa w podróży.

Z szacowanej liczby 9,6 miliona właścicieli psów w Wielkiej Brytanii, badanie Skody wykazało, że ponad siedem milionów podróżuje z psem w samochodzie przynajmniej raz w tygodniu.

Jednak zaledwie 51% stwierdziło, że zawsze prawidłowo zabezpiecza swojego psa podczas jazdy, przy czym 14% robi to tylko przez pewien czas, a 9% przyznało, że nigdy nie zabezpieczyło swojego psa bezpiecznie w samochodzie.

Średni roczny rachunek w wysokości 4 087,20 funtów składa się z karmy, ubezpieczenia zwierząt i jadalnych przysmaków, ale właściciele ryzykują podwojenie tych kosztów, ponieważ nie zabezpieczają zwierząt bezpiecznie podczas podróży. Prawie połowa (44%) nie zna aktualnych przepisów dotyczących podróżowania z psem w samochodzie, co może prowadzić do grzywny w wysokości do 5000 funtów i nieważnego ubezpieczenia.

Zgodnie z kodeksem drogowym, psy muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby nie rozpraszały kierowcy i aby zapobiec obrażeniom w przypadku nagłego zatrzymania.

Badania wykazały, że 12% właścicieli pozwala swoim psom siedzieć na kolanach lub nawet na desce rozdzielczej (9%) podczas jazdy, podczas gdy niektórzy pozwalają swoim psom swobodnie poruszać się po samochodzie. Liczba ta była jeszcze bardziej widoczna wśród młodszych kierowców (18-24 lata), z ponad jedną czwartą (27%) pozwalającą psu siedzieć na kolanach podczas jazdy.

W sumie 68% kierowców stwierdziło, że jeździło ostrożniej z psem w samochodzie, choć prawie jedna czwarta (24%) stwierdziła, że była bardziej zestresowana.

Myśląc o swoim samochodzie, właściciele psów stwierdzili, że najważniejszymi aspektami było po pierwsze to, aby pies mógł łatwo do niego wsiąść i wysiąść (60%), a następnie dobry rozmiar bagażnika (51%), przestrzeń wewnątrz (44%) i trwałe materiały (43%).

Najważniejsze wskazówki dotyczące podróżowania z psami w samochodzie*

  • Wsiadając i wysiadając z samochodu, trzymaj psa na smyczy.
  • Zabezpiecz psa w samochodzie za pomocą uprzęży lub transportera samochodowego.
  • Miej pod ręką zabawki, jedzenie i wodę, np. w schowku.
  • Samochodowe akcesoria dla psów sprawiają, że podróż jest bezpieczniejsza i wygodniejsza, np. hamak dla psa na tylnym siedzeniu Skody.
  • Dodatki takie jak koce i legowiska dla psów mogą pomóc w zapewnieniu psu spokoju i odprężenia.
  • Rób regularne przerwy, aby zaczerpnąć świeżego powietrza i pozwolić psu rozprostować nogi (i siebie)
  • Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie w ciepły dzień, nawet jeśli zaparkowałeś w cieniu.

*Porady dzięki uprzejmości Skody i BorrowMyDoggy