Piątek, 1 marca 2024

Świętujemy 30 lat modelu Kia Sportage

22 listopada 2023

Udostępnij

  • na Facebooku
  • Twitter

Wyruszamy w podróż śladami pamięci, zabierając na przejażdżkę wszystkie pięć generacji modelu Kia Sportage...

Pierwotnie wprowadzona na rynek w 1993 roku, Kia Sportage była podstawą niezwykłego sukcesu południowokoreańskiej marki.

Ewolucja popularnego rodzinnego SUV-a doskonale odzwierciedla szybki rozwój producenta od czasu debiutu pojedynczego modelu w 1991 roku.

Aby umieścić to w kontekście - w pierwszym roku mała Kia Pride osiągnęła sprzedaż 1 786 sztuk. W 2022 roku Kia przekroczyła ważny kamień milowy 100 000 sprzedaży rocznie, a rok 2023 jest na dobrej drodze, aby być jeszcze lepszym.

Kia Sportage: Pierwsza i piąta generacja

Przez ten czas Kia wypracowała sobie solidną reputację w zakresie jakości, niezawodności, designu i innowacji.

Co więcej, marka stała się siłą napędową w przejściu na elektryfikację z modelami hybrydowymi, hybrydowymi typu plug-in i w 100% elektrycznymi w swojej ofercie.

Aby uczcić 30. urodziny Sportage, Kia dała nam możliwość wypróbowania wszystkich pięciu generacji. Fascynujący dzień jazdy modelami jeden po drugim, a oto co myśleliśmy...

Pierwsza generacja (1993-2003)

Sprzedaż w Wielkiej Brytanii: 10 897

Kia Sportage została po raz pierwszy wprowadzona na azjatycki rynek samochodowy w 1993 roku, a do Wielkiej Brytanii trafiła w 1995 roku. Egzemplarz z floty Kia Heritage, którym jeździliśmy, to specjalna edycja z napędem na wszystkie koła 2,0 l XSE z ostatniego roku produkcji. Może wyglądać pudełkowato i przestarzale, ale jest zaskakująco przestronny i wyrafinowany. Owszem, prowadzenie jest muliste, zmiana biegów jest odrobinę nierówna, a pozycja siedząca jest szczególnie wysoka z tyłu, ale jest wystarczająco mocna i dobrze wypada w porównaniu z Toyotą RAV4 z tego samego rocznika.

Druga generacja (2005-10)

Sprzedaż w Wielkiej Brytanii: 23 371

Po dwuletniej przerwie Sportage powrócił w 2005 roku. Większy i bardziej dorosły, posiadał takie udogodnienia jak centralny zamek, regulowane lusterka boczne i odtwarzacz CD. Zyskał reputację niezawodnego samochodu, a także dodatkową przestrzeń z tyłu, zauważalny wzrost jakości i lepsze wyczucie drogi. Sportage zmierzał w przyszłość. Model, który testowaliśmy, to XE z 2,0-litrowym silnikiem wysokoprężnym (CRDi) z napędem na wszystkie koła z 2007 roku - roku, w którym produkcja Sportage została przeniesiona z Korei Południowej do Żyliny na Słowacji, gdzie Sportage jest nadal produkowany.

Trzecia generacja (2010-16)

Sprzedaż w Wielkiej Brytanii: 95 626

Wraz z kolejnym dużym skokiem jakościowym, Sportage nabrał masy i stał się głównym graczem na rynku SUV-ów. Drobne niedociągnięcia zostały w końcu wyeliminowane (kierunkowskaz został przeniesiony z prawej na lewą stronę kierownicy), z tyłu było jeszcze więcej miejsca dla pasażerów, a samochód otrzymał prestiżową 5-gwiazdkową ocenę bezpieczeństwa Euro NCAP. Bardziej komfortowy niż kiedykolwiek, nowoczesne akcenty obejmują port USB i zdalny pilot do kluczyka. KX-3 AWD, którym jeździliśmy, pochodził z 2011 roku i choć 2,0-litrowemu silnikowi benzynowemu brakowało nieco mocy diesla z poprzedniej generacji, sam samochód dobrze się prowadzi i dobrze przetrwał próbę czasu i nadal jest solidnym wyborem SUV-a z drugiej ręki.

Czwarta generacja (2016-22)

Sprzedaż w Wielkiej Brytanii: 197 547

Kia trafiła w dziesiątkę z zaokrąglonym Sportage czwartej generacji, który nadal jest świetnym samochodem. Zaskakująco dynamiczny w prowadzeniu jak na SUV-a, był również wygodny i przestronny. Jako pierwszy Sportage oferowany z opcją elektryczną (model z łagodną hybrydą dołączył do opcji benzynowych i wysokoprężnych w 2018 roku), Mk4 jest tak dobry, że nadal mógłby być w sprzedaży. W rzeczywistości jedynymi oznakami wieku są ręczny hamulec ręczny, skromny ekran informacyjno-rozrywkowy oraz obfita dawka przycisków i pokręteł.

Piąta generacja (2022-)

Najlepsze właśnie stało się lepsze. Najnowsza wersja Sportage została wprowadzona na rynek w 2022 roku, zapewniając zwycięską mieszankę uderzającego wyglądu, zaawansowanego technologicznie wnętrza, praktyczności, najlepszych funkcji bezpieczeństwa, zaangażowania w jazdę i dużego uderzenia za swoje pieniądze. Uznany przez What Car za "Najlepszy rodzinny SUV", jest dostępny jako hybryda plug-in (PHEV), hybryda elektryczna (HEV) i łagodna hybryda (MHEV). W wersji PHEV osiąga teoretyczne zużycie paliwa na poziomie 252 mpg, a zasięg bezemisyjnej jazdy elektrycznej wynosi do 43 mil. Jak zawsze, Sportage zapewnia spokój ducha, ponieważ jest objęty hojną siedmioletnią gwarancją Kia.

Tak więc Kia stała się jedną z pięciu najlepszych marek samochodowych w Wielkiej Brytanii - to wspaniały wyczyn w ciągu zaledwie trzech dekad. W rzeczywistości, od debiutu w 1991 roku, sprzedała około 1,5 miliona samochodów w samej Wielkiej Brytanii.

A w lipcu 2023 r. Kia UK osiągnęła kamień milowy sprzedaży 50 000 pojazdów elektrycznych, co stanowi ważny krok na drodze do posiadania dziewięciu pojazdów elektrycznych do 2027 r.