Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Aston Martin zdobywa pole position na sezon 2021 F1

8 stycznia 2022

Udostępnij Facebook Twitter

Aston Martin zaprezentował swoje samochody bezpieczeństwa i medyczne na sezon 2021 w Formule 1 - specjalnie wyposażone wersje Vantage i DBX.

Kultowa brytyjska marka, która powraca jako uczestnik F1 po raz pierwszy od ponad 60 lat, będzie w tym sezonie dzielić obowiązki związane z samochodami bezpieczeństwa i medycznymi z długoletnim dostawcą Mercedesem.

Kierowca samochodu bezpieczeństwa, Bernd Mayländer, powiedział: "Fani Formuły 1 na całym świecie są zachwyceni powrotem Astona Martina na tor, podobnie jak ja. Oficjalny samochód bezpieczeństwa F1 to piękny, zdolny samochód, który oznacza ekscytującą nową erę dla Astona Martina".

Podobnie jak samochód bezpieczeństwa, samochód medyczny DBX wyróżnia się lakierem Aston Martin Racing Green z 2021 roku z akcentami Lime Green - a także wyróżniającym się logo samochodu medycznego FIA, tylną tablicą rejestracyjną LED i zamontowaną na dachu listwą oświetleniową LED, która znajduje się na relingach dachowych.

Napędzany 4,0-litrowym silnikiem V8 twin-turbo, który można znaleźć również w DB11 i Vantage, DBX wytwarza imponującą moc 550PS i 700NM momentu obrotowego, wystarczającą do rozpędzenia go od 0-62mph w zaledwie 4,5 sekundy i osiągnięcia prędkości maksymalnej 181mph.

Wszystko to sprawia, że zespół medyczny FIA może skutecznie zareagować w nagłych wypadkach. Aktywny układ wydechowy, którego dźwięk jest bezsprzecznie charakterystyczny dla Astona Martina, oznacza, że DBX będzie nie tylko widoczny, ale i słyszalny podczas sezonu F1.

Rozwój obu tych samochodów został przeprowadzony przez zespół inżynierów Aston Martin.

Oba pojazdy przeszły znaczące testy, które obejmowały ocenę wytrzymałości przy dużych prędkościach i agresywną jazdę na torze w fabryce Aston Martin w Silverstone, łącznie prawie 15 000 km. Pojazdy zostały również przetestowane w komorze klimatycznej, aby mieć pewność, że sprawdzą się w każdych warunkach wyścigowych.