Piątek, 1 marca 2024

Nie prowadź pod wpływem alkoholu w te święta

25 lutego 2023

Share

  • Facebook
  • Twitter

Organizacja zajmująca się bezpieczeństwem drogowym i awariami GEM Motoring Assist apeluje do kierowców, aby w te Święta Bożego Narodzenia priorytetem było bezpieczeństwo i aby nie podejmowali ryzyka, pijąc alkohol.

Rada pojawia się, gdy dane pokazują, że liczba testów oddechowych przeprowadzanych przez funkcjonariuszy policji nadal spada. W 2021 roku całkowita liczba testów wyniosła 224 162, czyli o siedem procent mniej niż w 2020 roku i zaledwie 31,5 procent testów przeprowadzonych w 2009 roku.

Jednak 40.861 testów było pozytywnych lub odmówiono ich wykonania - najwyższy odsetek od 2003 roku.

Średnio 220 osób ginie w Wielkiej Brytanii przez jazdę pod wpływem alkoholu każdego roku, a liczba ta pozostaje w dużej mierze niezmieniona od 2010 roku.

"Wzywamy wszystkich do przestrzegania prawa i zrozumienia znacznego ryzyka związanego z wyborem lekceważenia go" - powiedział szef GEM Neil Worth.

"Śmierć z powodu jazdy pod wpływem alkoholu nie zmniejszyła się już od dekady i uważamy, że istnieje potrzeba niższych limitów i silniejszego przesłania dotyczącego bezpieczeństwa.

"Każdy, kto uważa, że prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest dopuszczalne, stwarza niepotrzebne ryzyko - dla siebie, swoich rodzin i dla każdego, kto przypadkiem dzieli z nim drogę".

Limit prawny w Anglii i Walii wynosi 35 mikrogramów (µg) alkoholu na 100ml oddechu. W Szkocji limit ten zmienił się w grudniu 2014 roku i wynosi obecnie 22µg. Jest to odpowiednik zawartości alkoholu we krwi (BAC) wynoszącej 0,8 w Anglii i Walii oraz 0,5 w Szkocji.

Kara za pierwsze wykroczenie prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu to minimum 12-miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów, grzywna do 2500 funtów, a nawet kara pozbawienia wolności do sześciu miesięcy. Odmowa dostarczenia próbki wiąże się z taką samą karą.

Neil Worth dodał: "Jeśli wychodzisz na kilka drinków, to przygotuj się na powrót do domu. Koszt 20 funtów za przejazd taksówką jest zdecydowanie wart każdego grosza dla Twojego spokoju ducha. A jeśli wolisz prowadzić samochód, to pozostań na napojach bezalkoholowych. Nigdy nie podejmuj ryzyka z prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu".