Piątek, 1 marca 2024

Jak kryzys kosztów utrzymania wpływa na bezpieczeństwo naszych dróg

28 września 2022

Share

  • Facebook
  • Twitter

Gwałtownie rosnące koszty paliwa spowodowały dziurę w kieszeni kierowców w całym kraju, ale może to mieć nieoczekiwany pozytywny wpływ na bezpieczeństwo drogowe w Wielkiej Brytanii.

Według najnowszych badań zleconych przez największą w Wielkiej Brytanii niezależną organizację charytatywną zajmującą się bezpieczeństwem drogowym, IAM RoadSmart, uważa się, że miliony kierowców zmieniły swoje nawyki jazdy na lepsze.

Spośród 1 004 ankietowanych kierowców 72% stwierdziło, że zmieniło sposób podróżowania ze względu na koszty podróży. Z tej liczby 38% stwierdziło, że jeździ teraz bardziej ekonomicznie w związku z rosnącymi kosztami paliwa, a prawie jeden na pięciu (19%) zwrócił szczególną uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości.

Innymi słowy, aż 12,5 mln brytyjskich kierowców jeździ bardziej ekonomicznie, a około 6 mln przyjęło w ostatnim czasie wolniejsze lub łagodniejsze nawyki jazdy.

"Rosnące koszty paliwa to kolejny dodatkowy wydatek w tym trudnym kryzysie kosztów życia, a nasze badania pokazują, że wiele osób zostało zmuszonych do przemyślenia swoich nawyków jazdy w celu utrzymania kosztów paliwa na minimalnym poziomie" - powiedział Neil Greig, dyrektor ds. polityki i badań w IAM RoadSmart.

"Jazda wolniejsza i bardziej ekonomiczna bez wątpienia pomoże utrzymać ból przy pompach na niskim poziomie, ale innym pozytywnym skutkiem tego jest oczywiście bezpieczeństwo na drogach. Zachęcamy tych, którzy przyjęli wolniejszą i płynniejszą jazdę, aby utrzymali te nawyki, niezależnie od cen paliw. W ten sposób kierowcy nie tylko zaoszczędzą pieniądze na paliwie i będą podróżować bardziej ekologicznie, ale także potencjalnie uratują życie."