Niedziela, 19 maja 2024

Ujawniono ostateczne radiowozy telewizyjne

30 lipca 2022

Share

 • Facebook
 • Twitter

Bordowy Jaguar Mark 2 prowadzony przez inspektora Morse'a w serialu detektywistycznym Inspektor Morse został uznany za najbardziej ikoniczny telewizyjny samochód policyjny wszech czasów.

W nowym sondażu zleconym przez największy na świecie motoryzacyjny program rozrywkowy, Top Gear, klasyczny model produkcji brytyjskiej został uznany za najlepszego z gliniarzy przez ponad połowę (53%) ankietowanych.

Za nim uplasowało się Audi Quattro Gene'a Hunta z filmu Ashes to Ashes (43%) oraz Ferrari 308 GTS, które wystąpiło w Magnum, PI.

Mark 2 uosabiał motto Jaguara "wdzięk, tempo i przestrzeń", a prawie jedna trzecia respondentów określiła wybrany przez Morse'a pojazd do walki z przestępczością jako najlepszy telewizyjny samochód policyjny pod względem klasycznego stylu i designu.

Sondaż przeprowadzony wśród 1000 dorosłych Brytyjczyków poprzedza niedzielny, drugi odcinek nowej serii, w którym prezenterzy poddają próbie kilka legendarnych telewizyjnych samochodów do walki z przestępczością, uzyskując przezabawne rezultaty.

Odcinek celebruje erę, w której radiowozy telewizyjne były tak znane i rozpoznawalne jak aktorzy, którzy je prowadzili.

10 najbardziej kochanych telewizyjnych samochodów policyjnych i detektywistycznych

 1. Jaguar Mark 2 - inspektor Morse, Morse (53%)
 2. Audi Quattro - Gene Hunt, Ashes to Ashes (43%)
 3. Ferrari 308 GTS - Thomas Magnum, Magnum PI (41%)
 4. Ford Capri - Ray Doyle, The Professionals (41%)
 5. Ford Gran Torino - Dave Starsky, Starsky i Hutch (40%)
 6. Ferrari Testarossa - Sonny Crockett, Miami Vice (37%)
 7. Land Rover Defender - Vera Stanhope, Vera (33%)
 8. Ford Consul GT - inspektor Jack Regan, The Sweeney (28%)
 9. Ford Cortina - Gene Hunt, Życie na Marsie (27%)
 10. Mercedes SL i Ford Escort XR3i cabriolet - Harriet i Jim, Dempsey i Makepeace (27%)

Mark 2 uosabiał motto Jaguara "wdzięk, tempo i przestrzeń", przy czym prawie jedna trzecia respondentów określiła wybrany przez Morse'a pojazd do walki z przestępczością jako ostateczny telewizyjny samochód policyjny pod względem klasycznego stylu i designu.

Chris Harris dodał: "Mark 2 początkowo cieszył się reputacją samochodu pełnego gracji i wyrafinowania, ale w latach 80-tych, kiedy Morse pojawił się w telewizji, miał już inny wizerunek, był nieco bardziej złodziejem bankowym niż dostojnym domem.

"Ale to wszystko pasowało do charakteru Morse'a, kurdupla i intelektu, który kochał prawdziwe piwo i krzyżówki i nie lubił przyjemności.

"Jeśli wielki samochód policyjny telewizji może powiedzieć coś o charakterze lub kierowcy, że prawie żadne linie nie mogły, to jest to najlepszy z partii".