Piątek, 26 kwietnia 2024

Twoje lampy samochodowe mogą znowu błyszczeć!

22 listopada 2021

Po latach użytkowania samochodu, na lampach samochodowych może powstać osad z brudu i kurzu, z którym auto ma kontakt na co dzień. W takim wypadku światło zostaje przytłumione przez brud i kurz, który regularnie nanosi się podczas jazdy – w konsekwencji kierowca ma ograniczoną widoczność, a to znacznie zwiększa ryzyko potencjalnego wypadku drogowego. Nie wspominając o tym, że zabrudzone reflektory szpecą nawet najlepiej wyglądający samochód. W dalszej części przedstawimy, jak i czym czyścić lampy samochodowe, aby w pełni spełniały one swoją funkcję i były reprezentatywną częścią Twojego samochodu. 

Jak czyścić lampy samochodowe? 

Istnieje wiele sposobów polerowania lamp – od tych domowych, jak pasta z sody, które działają przez chwilę, po te profesjonalne, takie jak zestaw do polerowania lamp, które dają natychmiastowy efekt i zapewniają konserwację lamp samochodowych. Ważnym jest jednak, aby pamiętać, że reflektory należy regularnie czyścić także od środka – jakakolwiek pielęgnacja, która będzie opierała się tylko na zewnętrznym czyszczeniu, będzie nieskuteczna. Każdy musi także pamiętać, że do czyszczenia lamp najlepsza będzie miękka szczoteczka, która nie uszkodzi powierzchni reflektorów. Szczotki z twardym włosiem mogą zarysować powierzchnię lampy, a w konsekwencji uczynić ją podatną na uszkodzenia. Z kolei pędzelki mogą nie dotrzeć do każdego miejsca, zwłaszcza, jeśli powierzchnia reflektora jest mocno chropowata. Wtedy produkt osadzi się tylko na wypukłej powierzchni, nie docierając w najbardziej zabrudzone miejsca, rowki. 

Warto także zapobiegać ewentualnym zabrudzeniom – oprócz nich, reflektory mogą parować od środka w wyniku zbierania się tam wilgoci. Takie zjawisko oznacza brak szczelności reflektora, która mogła zostać utracona w wyniku stłuczki czy starzenia się uszczelek i filtrów. Warto więc zadbać o szczelność lamp – mamy wtedy pewność, że do środka nie dostanie się brud i wilgoć, a my nie zapłacimy za dodatkowe naprawy. 

czyszczenie lamp samochodowych

Polerowanie lamp samochodowych: produkty i techniki

W Internecie możemy znaleźć wiele domowych sposobów na czyszczenie reflektorów. Soda oczyszczona i cytryna w różnych proporcjach, roztwór z pasty do zębów, coca-cola. To jedne z wielu sposobów na czyszczenie reflektorów, jednak sposoby te mogą nie tylko uszkodzić powierzchnię lampy, ale nie zapewniają kompleksowego, chemicznego czyszczenia i konserwacji. Tego typu sposoby nie są również dostosowane do każdego materiału z którego stworzony jest reflektor: szkło czy plastik może zostać uszkodzone, jeśli będą czyszczone w niewłaściwy sposób. Warto mieć na uwadze fakt, że o ile różne domowe specyfiki mogą poradzić sobie z delikatnymi zabrudzeniami, tak zabrudzenia chemiczne, związane z utlenianiem się, mogą być trudne do wyczyszczenia. 

Domowe sposoby czyszczenia nie zapewnią konkretnej ochrony na długi czas, co wiąże się z koniecznością powtarzania zabiegu po każdym zabrudzeniu. Dużo częściej mechanicy rekomendują czyszczenie reflektorów za pomocą profesjonalnych środków przeznaczonych do tego celu. Warto mieć jednak na uwadze, że pojedyncze środki mogą czyścić reflektory, ale nie będą zapobiegać zabrudzeniom. Najlepiej jest więc zakupić zestaw do polerowania lamp, który zapewni nie tylko kompleksowe czyszczenie, ale także zakonserwuje reflektory. Znajdziesz go w ofercie sklepu Motogo na stronie https://sklep.motogo.pl/zestawy-do-polerowania-lamp. Zapewni to komfort użytkowania i pewność, że nie uszkodzimy powierzchni lampy. Tego typu zestaw będzie także przeznaczony do konkretnego materiału: szkła, plastiku lub obu tych powierzchni. Zazwyczaj jest on wyposażony w odpowiedni aplikator środka czyszczącego, co zapewni dokładne wyczyszczenie. 

Przy wyborze zestawu do polerowania lamp należy zwrócić uwagę na etapy polerowania i czyszczenia reflektorów. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, warto zacząć od umycia i nabłyszczenia, potem dopiero przejść do polerowania reflektora. Zestaw do polerowania reflektorów powinien posiadać także specjalną gąbeczkę do polerowania. Należy nanieść na nią produkt i polerować okrężnymi ruchami, lekko dociskając produkt. Przede wszystkim należy nanieść go równomiernie po całym reflektorze, zgodnie z zaleceniami producenta, tak, aby nie wystąpiły żadne inne niepożądane efekty. 

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, jak dobrze wyczyścić swoje reflektory, pamiętaj, że warto zainwestować w wygląd swojego samochodu. Poza tym, jeśli pod lampy dostanie się kurz i brud, to możemy spodziewać się uszkodzeń i związanych z nimi wysokich kosztów napraw. Warto zacząć także regularną pielęgnację reflektorów – to one odgrywają ogromną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, nie tylko kierowcy i pasażerom.