Piątek, 26 kwietnia 2024

Badanie na temat senności kierowców bije na alarm

10 października 2021

Share

  • Facebook
  • Twitter

Cztery miliony kierowców chwilowo zasnęło za kierownicą - ujawniły nowe, szokujące badania IAM RoadSmart.

Badanie przeprowadzone dla największej w Wielkiej Brytanii niezależnej organizacji charytatywnej zajmującej się bezpieczeństwem drogowym jest alarmujące, ponieważ nawet najmniejsza chwilowa utrata koncentracji podczas jazdy może mieć katastrofalne skutki, ponieważ przy prędkości 70 mil na godzinę samochód porusza się z prędkością ponad 100 stóp na sekundę.

Jeden na 10 ankietowanych kierowców przyznał się do chwilowego zamknięcia oczu z powodu zmęczenia, podczas gdy ponad połowa (czyli około 20 milionów kierowców) stwierdziła, że jest bardzo zaniepokojona zmęczeniem podczas jazdy na długich dystansach.

Inne wyniki badań ujawniły, że jeden na 10 kierowców przyznał, że włączył listwę dudnienia, a 40% zmniejszyło ogrzewanie lub opuściło szyby, aby nie czuć się zmęczonym.

W nieco bardziej pozytywnym tonie, około jedna czwarta kierowców zjechała na pobocze, aby odpocząć i/lub napić się kawy.

"Zmęczenie za kierownicą to bardzo poważny problem, być może bardziej niepokojący niż wcześniej sądzono" - powiedział Neil Greig, dyrektor ds. polityki i badań IAM RoadSmart.

"Szokująca jest myśl, że potencjalne cztery miliony kierowców zamknęło oczy za kierownicą z powodu zmęczenia, nawet jeśli było to tylko przez krótki czas. Potencjalna masakra, która mogłaby wyniknąć nawet z jednego wypadku, nie daje do myślenia.

"Jazda na długich dystansach wymaga wcześniejszego zaplanowania, aby upewnić się, że jest wiele dostępnych miejsc odpoczynku i że jest wystarczająco dużo czasu na dokończenie podróży w przypadku opóźnień.

Nigdy nie należy jechać dłużej niż dwie godziny bez przerwy, a szczególną ostrożność należy zachować podczas jazdy, kiedy normalnie się śpi. Jest to tym ważniejsze, że kraj otwiera się ponownie po pandemii i nie wszystkie udogodnienia mogą być jeszcze dostępne.

"Kierowcy mogą wtedy skoncentrować się na zachowaniu czujności za kierownicą, zamiast zwalczać zmęczenie, próbując dotrzeć do końcowego celu bez odpowiednich przerw na odpoczynek".