Jak przygotować samochód na wiosnę?

Powszechnie uważa się, że to zima jest najtrudniejszym czasem dla każdego samochodu i kierowcy. Jest to prawda, jednak zarówno wiosna, jak i jej rozwiniecie, czyli okres letni, wymagają zarówno od auta, jak i od kierowcy, nie mniejszej uwagi i jakości niż sezon zimowy.

Co zatem warto sprawdzić i poprawić w swoim aucie tuż po zimie, gdy pojawią się pierwsze cieplejsze dni?

Kwestia czystości

Podstawową sprawą po zimie, jest doprowadzenie samochodu do pełnej czystości. Robi się to po pierwsze z powodu czysto komfortowego, w końcu zima obfituje w brud i pył, który później negatywnie wpływa zarówno na komfort spędzany w aucie, jak i podczas podróżowania w nim. Drugim powodem, dla którego koniecznie trzeba zadbać o czystość samochodu, jest olbrzymia ilość soli, która z pewnością po zimie znajduję się w każdym zakamarku auta. Pozostawienie jej na okres letni może powodować znaczne przyśpieszenie procesu korozji samochodu.

Z tych właśnie powodów koniecznie po zimie należy zadbać o czystość wewnątrz auta, jak i na jego zewnętrznej powłoce. Zrealizować to można poprzez dokładne odkurzenie i wymycie tapicerki, wraz z wymianą, chociażby wycieraczek gumowych na znacznie estetyczniejsze wersje welurowe.

Jeśli chodzi o stronę zewnętrzną, koniecznie trzeba auto dokładnie umyć. Zarówno nadwozie, czyli całą powierzchnię lakierniczą oraz wszystkie plastyki wraz z kołami, jak również podwozie auta, na którym głównie osadza się sól i trudno usuwalne zanieczyszczenia.

Kwestia bezpieczeństwa

Nie mniej ważną sprawą co czystości komfort wewnątrz auta, jest kwestia bezpieczeństwa podczas podróżowania samochodem. W tym punkcie kluczowe jest to, aby po zimie zamienić zimowe ogumienie na opony na sezon letni. Powodów, dla których warto to zrobić, są co najmniej dwa.

Po pierwsze letnia opona znacznie poprawia przyczepność auta, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo podróżowania nim. Po drugie opona na lato jest dostosowana do wysokich temperatur, co powoduje, że znacznie wolniej ulega w takich warunkach degradacji. Opona zimowa, gdy jest ciepło, zużywa się znacznie szybciej, zatem pozostawienie jej na kołach w czasie lata jest nie tylko niebezpieczne z punktu widzenia przyczepności, ale również niezwykle nieekonomiczne, ponieważ bardzo szybko uległa by ona całkowitemu zniszczeniu, co zrodziłoby konieczność nabycia nowego zestawu opon, co jak wszyscy kierowcy wiedzą, nie jest tanie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wiosna jest dobrym momentem nie tylko na podstawowe czynności związane z przygotowaniem samochodu do sezonu letniego, ale również dobrym czasem na większy przegląd całego szereg jego elementów.

Z tego powodu dobrze jest przeprowadzić ogólny przegląd, na którym skontrolowane zostaną hamulce, czyli klocki hamulcowe i tarcze, a także stan całego zawieszania, począwszy od amortyzatorów, po wahacze, gumowe tuleje i na przegubach półosi kończąc.

Dodatkowo dobrze jest w tym czasie dokonać wymiany wszystkich płynów w samochodzie, takich jak oleju silnikowego, płynu hamulcowego, lub płyny chłodniczego.

Dodaj komentarz